Denna kurs syftar till att återupptäcka skådespelaren genom bruket av masker.
Användningen av mask i teater är en teknik som utvecklats och har en stark tradition i Italien. Sedan 1500-talet och fram till våra dagar har denna teknik utvecklats och förändrat form. Maskerna i skådespeleriet har i scenkonsttraditionen gestaltat och karikerat den italienska kulturens laster, dygder, traditioner, önskningar och drömmar.Teatraliska masker är ett effektivt medel för att hjälpa skådespelaren att bryta sig loss från låsningar och vanor som begränsar hans repertoar. Masken omvandlar skådespelaren och frigör nya uttryck, ökar känsligheten och gör det möjligt att uppfatta gestaltningens ekonomi. Varje mask passar en skådespelare på ett unikt sätt. Varje mask kräver och frammanar en annan typ av lyssnande, temperament och rytm från skådespelarens sida.
Vi kommer att utforska den neutrala maskens tystnad, vi kommer pröva den outvecklade, naiva och fantasieggande maskens utmaning, vi kommer att festa med den italienska komedins masker och vi kommer att misslyckas med en röd näsa.
Obs! Denna kurs ges på engelska!
PRAKTISK INFORMATION
Kurstyp: Veckokurs
Kurstid: 23-28 maj 2022
Studietakt: 100 %
Längd: 6 dagar
Avgift:
1. 4 500 kronor, i priset ingår alla måltider samt boende.
2. Ordnar du boendet själv är kostnaden för mat 200 kr/dag + serviceavgift 300 kr för hela kursen
3. Ordnar du mat och boende själv betalar du enbart en serviceavgift på 300 kr
Studiestöd: Kursen är ej studiestödsberättigad.
Kontakt:
Berit Engman: berit@kulturreservatetsfhs.se
070-681 14 81
KURSLÄRARE
Alfredo Angelici är skådespelare, författare och journalist. Han samarbetar med regissörer och dramalärare över hela världen. Han har tagit examen vid "International School of Theatre" i Rom och Philippe Gaulier-skolan i London. I London har han arbetat med bl.a. commedia dell'arte, masker, buffon och clowntekniker. I Venedig specialiserade han sig på commedia dell'arte och i Rom grundade han ett eget teaterkompani. Alfredo Angelici har turnérat tillsammans med Giuseppe Patroni Griffi, Giorgio Albertazzi, Gabriele Lavia, Alessandro Gassman, Antonio Calenda och Armando Pugliese, för att nämna några. Han har också varit verksam inom radio, bl.a. med det satiriska radioprogrammet "Lo Stato Interessante".